Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Esbjerg Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Esbjerg Kommune:

2005200920132017
56720539186107762283


Personlige stemmer i Esbjerg Kommune:


2005200920132017
47221430704918447527

Blanke stemmer i Esbjerg Kommune:


2005200920132017
6295511146954


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet17818148831586219018
Radikale Venstre195710359201869
Konservative2313314234582591
Nye Borgerlige000603
SF5117877033263741
Liberal Alliance0012061217
Dansk Folkeparti2924394147365386
Venstre24650211922609520053
Enhedslisten131683944162537


Alternativet0001452
Andre partier62511610583816


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik
Mød redaktionen
Profilbillede
Mattias Sundroos ms@vores-mediehus.dk
Profilbillede
Martin Johannes Madsen mjm@vores-mediehus.dk
Profilbillede
Emilie Bjergegaard eb@vores-mediehus.dk
Profilbillede
Søren Schrøder Rasmussen ssr@vores-mediehus.dk
Profilbillede
Sofie Sandager ss@heymate.dk